Honza Stejskal - Z muzikanta podnikatel v realitách a pak návrat k muzice

Honza Stejskal je znám jako úspěšný hudebník a frontman skupiny Steysky. Sestavu tvoří zpěvák Jan Stejskal, kytarista Petr ,,Šťáva“ Šťavíček, bubeník Václav Tupý, klávesista Roman Smola a baskytarista Martin Laštovka. Kapela prozatím vydala první desku a my jsme si frontmana Honzu Stejskala vyzpovídali.

JAK JSI ZAČAL S HUDBOU ?

Asi ve 13 letech na pionýrském táboře, kde se mi líbila jedna holka, která se zamilovala do stejně starého kluka, který tam hrál s kapelou. Tak jsem si půjčil starou španělku a naučil se akordy na Jasnou zprávu a to mě chytlo. Prsty zpočátku byly krvavý, ale já nadšenej.

TVOJE PRVNÍ KAPELA?

Na střední škole jsem příšel do kapely ZKRAT, hráli jsme rockové pecky jako každá kapela v té době, například Judas Priest, hodně jsme zkoušeli, ale nikdy nehráli na veřejnosti.

MÁŠ RADĚJI ZÁBAVY NEBO VINÁRNY?

Poté jsem naskočil do vinárenské kapely Corso, kde jsme hráli 3x týdně v šantánech v Jižních Čechách a to byla pro mě velká škola, tam jsem dostal i prostor jako zpěvák.

CO NĚJAKÉ SOUTĚŽE, ZÚČASTNIL JSI SE?

Měl jsem štěstí, že jsem se na vojně dostal k hudbě. Táta nám fandil, koupil nám nástroje a my i díky tomu vyhráli celostátní hudební soutěž. Dodnes na to rádi vzpomínáme, přijeli jsme tam jako “outsajdři” mezi špičkové muzikanty, kteří v civilu hráli třeba s Petrem Nagym, Robo Grigorovem a dalšími hvězdami.

A CO NÁSLEDOVALO PO VOJNĚ?

Po vojně jsem chvíli se vrátil k jiné kapele do vinárny a paralelně zakládal s bráchou Petrem Štavíčkem a dalšími kamarády kapelu Rozkrock, která později hrála významnou roli v Jižních Čechách.

PROČ JSI OPUSTIL SLAVNÝ ROZKROCK?

Když kapela byla na vrcholu, tak jsem odešel podnikat do realit, abych uživil rodinu.

CO TVOJE PODNIKÁNÍ?

Začal jsem s rodičema v roce 1992, kteří mi na začátku hodně pomohli.
Podnikání ale bere hodně času, když to chcete dělat pořádně, tak na hudbu už pak nebyl čas.
Neustále jsem se k muzice vracel při různých menších příležitostech a sliboval si, že to zase jednou rozjedu.

JAK SE TO STALO? CO BYLO TÍM IMPULSEM?

V roce 2017 jsem náhodně zazpíval na velké realitní akci a slyšel mě tam pořadatel Sázava festu a řekl mi, “udělej si kapelu a přijeď si k nám zazpívat.” Byla to velká výzva a já do toho šel, zavolal Petrovi Štavíčkovi z bývalé kapely a spolu jsme dali dohromady nejdříve BB music a později SteySky .

MÁŠ JEŠTĚ NĚJAKÝ JINÝ HUDEBNÍ PROJEKT?

Mimo Steysky mám další projekt „Chalani“ a hrajeme slovenské známé covery. Kapela hraje na velkých akcí převážně na slavnostech měst a plesech jako hosté.

CO TĚ NEJVÍC BAVÍ NA HUDBĚ?

Když si doma v klidu skládám hudbu a texty. Nemusím ani moc koncertovat, stačí mi jednou do měsíce pěkná akce, do toho mám Astma, tak někdy to je problém na pódiu. Dále mě baví být v komunitě muzikantů. Jsou to pohodoví lidi. Hrozně mě to nabíjí i třeba na zkouškách.

JAKÉ MÁTE S KAPELOU CÍLE?

Chceme si zahrát na více festivalech, je tam skvělá atmosféra. Pak nás těší, když se někomu líbí naše písničky. Občas nás zahrají v médiích a když to někoho potěší, máme z toho radost. Bussines je o dřině, hudba je o citu a náladě, což je pecka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.